Zwiększ zasięg dzięki Google Moja Firma

Jak używać wizytówki w Google Moja Firma do rozwoju firmy?Jak zwiększyć widoczność swojej firmy w wyszukiwarce? Dowiesz się jak skutecznie dotrzeć do potencjalnych klientów.Po spotkaniu będzie możliwość umówienia się na indywidualne konsultacje z doradcą Google Internetowych Rewolucji, które są częścią programu wsparcia przygotowanego specjalnie z myślą o firmach z sektora MŚP.

Let’s write secure Drupal code!

In this session, I'll show the most common vulnerabilities that our Drupal code can have and how we should be prepared to avoid such an insecure code to be released. The presentation covers trends in vulnerabilities, starting in general aspects then showing Drupal specific ones. I'll also speak about what we should do if we find any vulnerabilities in contributed solutions. All backgrounds are welcome from Drupal site builders to contributed projects' maintainers! Every one of you will be able to learn and improve your security awareness as being an active participant in the session.

Drupal 8 SEO

Seo is very important for every website. Google takes over 200 parameters into account when it ranks your page. There are a lot of things to check. Drupal modules, google tools and external tools - check how we prepare an SEO strategy with these necessary tools. After this presentation, you will know how to plan an SEO strategy for your website and how to compare your website with the competition.

Ja chcę kodować! - jak oszczędzamy czas dzięki spotkaniom Scrumowym

Prelekcja o tym, co składa się na dobre (nie mówię o planningu!) zaplanowanie sprintu i jak korzystać ze spotkań, by praca zespołu była najefektywniejsza. Pokazuje, jak ważnym elementem każdego sprintu są spotkania, jaka jest ich rola i co pozwalają osiągnąć. No i najważniejsze, pokazuje jak rozkładają się odpowiedzialności i komu służą poszczególne spotkania.